www.aclikoyunlari.org
www.aclikoyunlari.org

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Türkçe mi Turkche mi?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
The Crow
Super Moderator
Barış Muhafızı
Super ModeratorBarış Muhafızı
The Crow

Cinsiyet Cinsiyet : Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1788
Yer Yer : Orası , Burası Ne Fark Eder ki ?

Türkçe mi Turkche mi?  Empty
MesajKonu: Türkçe mi Turkche mi?    Türkçe mi Turkche mi?  Puce-p11C.tesi Ara. 04, 2010 8:31 am

Onca slogana, onca uyarıya rağmen günümüz gençliğinde hiçbir düzelme olmuyor gördüğüm kadarıyla. Aynı hızla yozlaştırma işlemlerine devam ediyorlar. Sanmıyorum ki bu başlığın da bir yararı olacaktır ama en azından Türkçe'yi düzgün konuşanlar çevresindekileri uyarmaya başlayacaktır.

Türkçe mi Turkche mi?  2mh5vv4

Her geçen gün Türkçe'nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Buyurun örneği:

Türkçe mi Turkche mi?  11fa9

Türkçe'nin Evrimi:

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonrakendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar
yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'

Türkçe mi Turkche mi?  12304nm

Türkçe mi Turkche mi?  Image001qp

ALINTIDIR !
masalsı
Super Moderator
Barış Muhafızı
masalsı

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1378
Favori Karakter :
  • Katniss
  • Peeta
  • Gale
  • Haymitch
  • Finnick
  • Johanna
  • Rue

MesajKonu: Geri: Türkçe mi Turkche mi?    Türkçe mi Turkche mi?  Puce-p11C.tesi Ara. 04, 2010 12:37 pm

Türkçe sadece konuştuğumuz bir dil değil. Türkçe bizim kültürümüz. Bir ülkenin sahip olduğu en önemli şey dili. Dilimize de ülkemize de kültürümüze de sahip çıkmalıyız. Bunun için bizden özel bir çaba istenmiyor. Sadece Türkçeyi Türkçe gibi kullanalım yeter!

Ne yazık ki 'Çok yerine çhoq yazınca daha havalı olduğunu düşünen gençler' kendi dillerinin değerini anlayamıyorlar. Böyle giderse yüz yıl sonra ki Türkçenin halini düşünemiyorum.
Ne diyeyim. Allah bu özenti gençliğe akıl fikir versin.

Paylaşım için sağol nihal umarım bir etkisi olur.
+PL
The Crow
Super Moderator
Barış Muhafızı
The Crow

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1788
Yer Yer : Orası , Burası Ne Fark Eder ki ?

MesajKonu: Geri: Türkçe mi Turkche mi?    Türkçe mi Turkche mi?  Puce-p11Paz Ara. 05, 2010 12:39 am

Çok yerine çhoq yazınca havalı olmak yerine komik duruma düşüyorlar bence .
inşallah bi etkisi olur zaten bizim ailemizde türkçeyi katleden üyelerimiiz yok umarımda olmaz Türkçe mi Turkche mi?  85257
masalsı
Super Moderator
Barış Muhafızı
masalsı

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1378
Favori Karakter :
  • Katniss
  • Peeta
  • Gale
  • Haymitch
  • Finnick
  • Johanna
  • Rue

MesajKonu: Geri: Türkçe mi Turkche mi?    Türkçe mi Turkche mi?  Puce-p11Paz Ara. 05, 2010 1:12 am

evet umarım olmaz.

Türkçe mi Turkche mi?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 

Similar topics

-
» Türkçe Kelime Türetmece
» Türkçe Reçete - Ömer Seyfettin
1 sayfadaki 1 sayfası